
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | STM8S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | STM8 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 24MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 25 |
| Program Memory Size: | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 1K x 8 |
| RAM Size: | 6K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.95V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 7x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 32-LQFP |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2400 |
Current price of STM8S207K6T3CTR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 100TQFP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SSOP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP
CAP TRIMMER 40-200PF 175V TH
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH