
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PSOC® 3 CY8C38xx |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 67MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | CapSense, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 62 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 2K x 8 |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 16x20b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 100-LQFP |
| Supplier Device Package: | 100-TQFP (14x14) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 90 | ||
| 180 | ||
| 270 | ||
| 540 | ||
| 1080 |
Current price of CY8C3866AXI-208 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64UFBGA
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SO
LED GRN DIFF T-2MM STOVEPIPE T/H