
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 4MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 33 |
| Program Memory Size: | 7KB (4K x 14) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 192 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.5V ~ 6V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 40-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package: | 40-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 110 |
Current price of PIC16LC65A-04/P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48TQFP
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 16TSSOP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 24QFN
IC VIDEO RECLOCKER 32QFN
PROGRAMMABLE GAMMA REFERENCE
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
IC MCU 16BIT 128KB MROM 100LQFP