
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C8051F50x |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 50MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, SMBus (2-Wire/I²C), SPI, UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O: | 33 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 4.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 5.25V |
| Data Converters: | A/D 32x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 40-QFN (6x6) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1500 |
Current price of C8051F509-IMR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64FLGA
IC MCU 16BIT 128KB FRAM 80LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
CONN BMA PLUG STR 50OHM SOLDER
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40QFN
INSULATION DISPLACEMENT TERMINAL
LED BLUE CLEAR T-1 3/4 T/H