
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | S08 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | S08 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 40MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | LCD, LVD, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 37 |
| Program Memory Size: | 36KB (36K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 8x16b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Supplier Device Package: | 64-LQFP (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 800 |
Current price of MC9S08LH36CLH is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 176LQFP
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44TQFP
IC MCU 8BIT 36KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP
COPPER PATCH CORD, CAT 6A, BLUE
ENET MMJ RJ45/RJ45 1M SHLD TPE T