
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Kinetis K20 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 120MHz |
| Connectivity: | CANbus, I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Peripherals: | DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 81 |
| Program Memory Size: | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 40x16b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 121-LFBGA |
| Supplier Device Package: | 121-MAPBGA (8x8) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 348 | ||
| 696 | ||
| 1044 |
Current price of MK21FN1M0AVMC12 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 20WLCSP
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 40HWQFN
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80FQFP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 121MAPBGA
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
MC 3P MR 2M 18/1 PVC