
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiva™ C |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4F |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 80MHz |
| Connectivity: | CANbus, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion PWM, POR, WDT |
| Number of I/O: | 49 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 2K x 8 |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.08V ~ 3.63V |
| Data Converters: | A/D 12x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Supplier Device Package: | 64-LQFP (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of TM4C123FH6PMIR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 56VQFN
IC MCU 32BIT 1.5MB FLSH 100TFLGA
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 32VQFN
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 38TSSOP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP