
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® XLP™ mTouch™ 16F |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 32MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 17 |
| Program Memory Size: | 14KB (8K x 14) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 256 x 8 |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 12x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 20-QFN (4x4) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of PIC16LF1829-E/ML is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 100QFP
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64VQFN
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 176LQFP
THICKFILM RESISTOR 0805
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
IC CPLD 980MC 6.2NS 256MBGA
PATCHCORD B10GX CMR WHI 75FT