
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C8051F85x |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | CIP-51™ |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 25MHz |
| Connectivity: | I²C, SMBus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 15 |
| Program Memory Size: | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.2V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 15x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1500 |
Current price of C8051F850-C-GMR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14TSSOP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
CRYSTAL 24.0000MHZ 10PF SMD
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
LED POWER TOPLED SMD
CRYSTAL 8.0000MHZ 20PF SMD