
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® XLP™ 16F |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 32MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 18 |
| Program Memory Size: | 28KB (16K x 14) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 256 x 8 |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 17x12b; D/A 1x5b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package: | 20-SSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1600 |
Current price of PIC16LF18446T-I/SS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 40HWQFN
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144LQFP
FIXED IND 0.12UH 250MA 0.25
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20SSOP
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H
CABLE FIBER OPTIC