
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 50MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 52 |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.25V ~ 2.75V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 100-LQFP |
| Supplier Device Package: | 100-LQFP (14x14) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of LM3S1608-IQC50-A2T is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144TFBGA
IC MCU MICOM FLASH 100QFP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
XTAL OSC ATOMIC 10.0000MHZ SNWV
INTERFACE MOD DSUB FMALE 62POS
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
DIODE GEN PURP 600V 3A CPD