
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | tinyAVR™ 1, Functional Safety (FuSa) |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 16MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Number of I/O: | 18 |
| Program Memory Size: | 4KB (4K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 128 x 8 |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 12x10b; D/A 1x8b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 20-VQFN (3x3) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 6000 |
Current price of ATTINY416-MFR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 36WFLGA
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64VQFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20VQFN
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
IC VREF SHUNT 0.5% TO92-3
CAP TRIMMER 3.5-25PF 175V TH