
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | dsPIC™ 33CK, Functional Safety (FuSa) |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | dsPIC |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 100MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT |
| Number of I/O: | 53 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 20x12b; D/A 3x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-TQFP |
| Supplier Device Package: | 64-TQFP (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1200 |
Current price of DSPIC33CK64MP206T-I/PT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176HLQFP
IC MCU 32BIT 6MB FLASH 292LFBGA
IC MCU 16BIT 64KB MROM 100LQFP
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
IC CODE HOP ENCOD/TRNSPND 8SOIC
MINI-COM CAT 6A UP/DOWN JACK MOD