
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | tinyAVR™ 0, Functional Safety (FuSa) |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Number of I/O: | 18 |
| Program Memory Size: | 4KB (4K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 128 x 8 |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 12x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 20-SOIC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1500 |
Current price of ATTINY406-SNR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 512B FLASH 14DIP
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 48VQFN
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64TQFP
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 59W
COPPER PATCH CORD, CATEGORY 6 PE