
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SAM L11 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M23 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 32MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 25 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 2K x 8 |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.62V ~ 3.63V |
| Data Converters: | A/D 10x12b; D/A 1x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 32-VQFN (5x5) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5000 |
Current price of ATSAML11E14A-MFT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
16-BIT C166 MICROCONTROLLER - XC
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 121TFBGA
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32UFQFPN
BATTERY PACK NIMH 7.2V SC
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 176LQFP
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 32VQFN
5M ROBOTICMOTOR PWR CBL