
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16F, Functional Safety (FuSa) |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 11 |
| Program Memory Size: | 3.5KB (2K x 14) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.3V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 14-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of PIC16F1503-I/P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP
CABLE ASY D TO WIRE 25P 304.8MM
CABLE ASY D TO WIRE 9P 457.2MM