
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiny Gecko |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 32MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 37 |
| Program Memory Size: | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.85V ~ 3.8V |
| Data Converters: | A/D 4x12b; D/A 1x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 48-TQFP |
| Supplier Device Package: | 48-TQFP (7x7) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of EFM32TG222F8-QFP48 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 72WLCSP
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 48TQFP
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 28SSOP
IC CPLD 440MC 5.4NS 100FBGA
ASSEMBLY PATCH CORD CAT 6A