
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SAM3X |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 84MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Memory Card, SPI, SSC, UART/USART, USB |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 103 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 68K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.62V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 144-LQFP |
| Supplier Device Package: | 144-LQFP (20x20) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of ATSAM3X4EA-AU is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
NC 3P FP 6M COUPLER #24
MIC 5P FP 20' 18/5 PUR SS