
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | dsPIC™ 33F |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | dsPIC |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 40 MIPs |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 35 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 13x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 44-VQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 44-QFN (8x8) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of DSPIC33FJ16GP304-I/ML is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 120LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48TQFP
XTAL OSC XO 4.0000MHZ CMOS SMD
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN
DIODE GEN PURP 150V 1A SUB SMA
.050 (1.27) SOCKET DISCRETE CABL