
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16F |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 32MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 24 |
| Program Memory Size: | 28KB (28K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 19x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 28-SPDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of PIC16F15256-E/SP is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
LEGACY 16-BIT MCU
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24QFN
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
CONN SMP PLUG STR 50OHM PCB
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 2GB RAM
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC
POWER FACTOR CORRECTION