
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiva™ C |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4F |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 120MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 90 |
| Program Memory Size: | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 6K x 8 |
| RAM Size: | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.97V ~ 3.63V |
| Data Converters: | A/D 20x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 128-TQFP |
| Supplier Device Package: | 128-TQFP (14x14) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 90 | ||
| 180 | ||
| 540 | ||
| 1080 |
Current price of TM4C1290NCPDTT3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 64TQFP
IC MCU 16BIT 128KB MROM 64LQFP
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 144LQFP
IC MCU 16BIT ROMLESS 144LQFP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 128TQFP
IC VREF SHUNT 20V 1% SOT25
CAP CER SMP MLC HI-REL