PIC16F818-E/P
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
DataSheet
PIC16F818-E/P PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, SPI
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:16
Program Memory Size:1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:128 x 8
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 5x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:18-DIP (0.300", 7.62mm)