PIC16LF707-E/P
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
DataSheet
PIC16LF707-E/P PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:36
Program Memory Size:14KB (8K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:363 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 14x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)