XC2787X200F100LABKXUMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC MCU 16/32B 1.6MB FLSH 144LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
XC2787X200F100LABKXUMA1 PDF
Type Description
Series:XC27x7X
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Core Processor:C166SV2
Core Size:16/32-Bit
Speed:100MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Peripherals:I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:118
Program Memory Size:1.6MB (1.6M x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:138K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 24x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)