MCF5235CVM150
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
DataSheet
MCF5235CVM150 PDF
Type Description
Series:MCF523x
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
Core Processor:Coldfire V2
Core Size:32-Bit
Speed:150MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:DMA, WDT
Number of I/O:97
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.4V ~ 1.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)