MCF5329CVM240
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
MCF5329CVM240 PDF
Type Description
Series:MCF532x
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
Core Processor:Coldfire V3
Core Size:32-Bit
Speed:240MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals:DMA, LCD, PWM, WDT
Number of I/O:94
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.4V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)