ATMEGA48V-10MUR
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32VQFN
DataSheet
ATMEGA48V-10MUR PDF
Type Description
Series:AVR® ATmega
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:23
Program Memory Size:4KB (2K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)