DS5002FMN-16+
Description
IC MCU 8BIT EXTRNL NVSRAM 80QFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
DS5002FMN-16+ PDF
Type Description
Series:DS500x
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:8051
Core Size:8-Bit
Speed:16MHz
Connectivity:EBI/EMI, SIO, UART/USART
Peripherals:Power-Fail Reset, WDT
Number of I/O:32
Program Memory Size:External
Program Memory Type:NVSRAM
EEPROM Size:-
RAM Size:-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)