MCF53015CMJ240J
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
MCF53015CMJ240J PDF
Type Description
Series:MCF5301x
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:Coldfire V3
Core Size:32-Bit
Speed:240MHz
Connectivity:EBI/EMI, Ethernet, I²C, Memory Card, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals:DMA, PWM, WDT
Number of I/O:83
Program Memory Size:-
Program Memory Type:ROMless
EEPROM Size:-
RAM Size:128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.08V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)