EFM32G280F64G-E-QFP100
Manufacturer
Silicon Labs
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
EFM32G280F64G-E-QFP100 PDF
Type Description
Series:Gecko
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:86
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.98V ~ 3.8V
Data Converters:A/D 8x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)