DSPIC33FJ64GP706AT-I/MR
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64VQFN
DataSheet
DSPIC33FJ64GP706AT-I/MR PDF
Type Description
Series:dsPIC™ 33F
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:16-Bit
Speed:40 MIPs
Connectivity:CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:53
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 18x10b/12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)