PIC16LF1518T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
DataSheet
PIC16LF1518T-I/SS PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 16F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:25
Program Memory Size:28KB (16K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 17x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)