PIC16C55A-04/SS
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
DataSheet
PIC16C55A-04/SS PDF
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:4MHz
Connectivity:-
Peripherals:POR, WDT
Number of I/O:20
Program Memory Size:768B (512 x 12)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)