CY8C21512-24PVXA
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SSOP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
CY8C21512-24PVXA PDF
Type Description
Series:PSOC®1 CY8C21xxx
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:M8C
Core Size:8-Bit
Speed:24MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:24
Program Memory Size:8KB (8K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.25V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)