PIC16F18313-I/SN
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
DataSheet
PIC16F18313-I/SN PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 16F
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:6
Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.3V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 5x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)