XC2388E136F128LRAAKXUMA1
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
XC2388E136F128LRAAKXUMA1 PDF
Type Description
Series:XC23xxE
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:C166SV2
Core Size:16/32-Bit
Speed:128MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, FlexRay, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:118
Program Memory Size:1.06MB (1.06M x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:90K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 24x12b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)