TC233L32F200FACKXUMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 100TQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
TC233L32F200FACKXUMA1 PDF
Type Description
Series:AURIX™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Core Processor:TriCore™
Core Size:32-Bit
Speed:200MHz
Connectivity:CANbus, FlexRay, LINbus, QSPI
Peripherals:DMA, WDT
Number of I/O:78
Program Memory Size:2MB (2M x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:128K x 8
RAM Size:192K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.3V
Data Converters:A/D 24x12b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)