PIC16F15244-E/SS
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
DataSheet
PIC16F15244-E/SS PDF
Type Description
Series:PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:17
Program Memory Size:7KB (4K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 14x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)