ATTINY13V-10PQ
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
ATTINY13V-10PQ PDF
Type Description
Series:AVR® ATtiny
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:6
Program Memory Size:1KB (512 x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:64 x 8
RAM Size:64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 4x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)