EFM32TG822F16-QFP48
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48TQFP
DataSheet
EFM32TG822F16-QFP48 PDF
Type Description
Series:Tiny Gecko
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:37
Program Memory Size:16KB (16K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.85V ~ 3.8V
Data Converters:A/D 4x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)