PIC24FJ64GA204T-I/ML
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44QFN
DataSheet
PIC24FJ64GA204T-I/ML PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 24F
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, PMP/PSP, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:35
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 13x10b/12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)