ATTINY261V-10MUR
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32VQFN
DataSheet
ATTINY261V-10MUR PDF
Type Description
Series:AVR® ATtiny
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:USI
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:16
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 11x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)