PIC12F675-E/MD
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
DataSheet
PIC12F675-E/MD PDF
Type Description
Series:PIC® 12F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:POR, WDT
Number of I/O:5
Program Memory Size:1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:128 x 8
RAM Size:64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 4x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)