DSPIC33FJ32GS406-E/PT
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64TQFP
DataSheet
DSPIC33FJ32GS406-E/PT PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Package:Tray
Core Size:16-Bit
Speed:40 MIPs
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O:58
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 16x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)