R7FS7G27G2A01CLK#AC0
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 145TFLGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
R7FS7G27G2A01CLK#AC0 PDF
Type Description
Series:Renesas Synergy™ S7
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M4
Core Size:32-Bit
Speed:240MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Peripherals:DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:104
Program Memory Size:3MB (3M x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:64K x 8
RAM Size:640K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 19x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)