PIC24FJ128GB202-E/SP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SPDIP
DataSheet
PIC24FJ128GB202-E/SP PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 24F
Package:Tube
Core Size:16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:20
Program Memory Size:128KB (43K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 9x10b/12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:28-DIP (0.300", 7.62mm)