LM3S316-IQN25-C2
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
LM3S316-IQN25-C2 PDF
Type Description
Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:25MHz
Connectivity:I²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:32
Program Memory Size:16KB (16K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 4x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)