PIC16F648A-E/SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
DataSheet
PIC16F648A-E/SO PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:16
Program Memory Size:7KB (4K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)