PIC16F527-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20SSOP
DataSheet
PIC16F527-I/SS PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:17
Program Memory Size:1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:64 x 8
RAM Size:68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)