PIC16F631-I/ML
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20QFN
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC16F631-I/ML PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:18
Program Memory Size:1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:128 x 8
RAM Size:64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)